آداب معاشرت چیست و به چه دردی می خورد؟

فواید آداب معاشرت

سیگموند فروید می گوید: نادیده گرفتن تمدن بر اساس انکار غریزه غیر ممکن است. همیشه یک تنش بین اینکه چقدر باید غرایز را دنبال کنیم و چقدر باید به کنوانسیون های اجتماعی عمل کنیم وجود دارد؛ اما در بعضی مواقع، تمایل داریم که بیش از حد به غرایزمان نزدیک شویم، زیرا کنوانسیونهای به سرعت تغییر می کنند و در این صورت هیچ توافقی در مورد آنها وجود ندارد. در این صورت خطر وجود دارد. شما نمی دانید چه کسی ممکن است ناراحتتان کند یا اینکه موفقیت شما را چگونه خراب کند یا اینکه شما را از اختلالات شخصیتی نجات دهد!

 

۱۹ نکته آداب معاشرت

۲۷ نکته در مورد آداب معاشرت در زندگی اجتماعی برای شما آورده ایم. در مورد این نکات در نظر داشته باشید که: ابتدا به احساسات دیگران فکر کنید، زیرا همه چیز برای راحتی شخصی شما نیست.

۱- از زبان بدن تان به درستی استفاده کنید.

۲- اگر در رویدادی که رسما دعوت شده اید نمی توانید شرکت کنید، فکر نکنید پاسخ ندادن به معنی عدم پذیرش دعوت است؛ و هم چنین پاسخ خود را به لحظه آخر موکول نکنید.

۳- پاکیزگی یخچال محیط کار را رعایت کنید. نگذارید غذایتان بیش از حد در یخچال بماند و باعث بوی بد یخچال شود.

۴- هنگام صحبت با تلفن داد نزنید. اگر صدای کسی را به خوبی نمی شنوید به این معنی نیست که او هم صدای شما را نمی شنود.

۵- در مهمانی گوشی همراهتان را سایلنت کنید. اگر مدام سرتان در گوشی باشد بقیه فکر می کنند مهارت اجتماعی ندارید. حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که صدای زنگ گوشی همراهتان را خاموش کنید.

۶- اگر بلافاصله بعد از هر پیامی که دریافت می کنید احساس می کنید که باید سریع جواب بدهید توجه فردی که روبروی شماست را از دست می دهید در عوض به افرادی که شما را نمی بینند مزیت می رسانید.

۷- وقتی در صف (مثلا فروشگاه) هستید به مسئول صندوق نگویید صبر کن تا تلفن من تمام شود. مسئول صندوق و بقیه ی افرادی که پشت سر شما ایستاده اند معطل شما نیستند.

۸- اگر دیر به کلاس ورزشی برسید حق این را ندارید که اگر مکانی در جلو را دوست دارید بروید و آن جا وایسید و دیگران را از تجهیزاتی که استفاده می کنند محروم کنید.

۹- مکالمات خود در شبکه های اجتماعی را حفظ کنید. اگر نارضایتی و شکایتی از کسی دارید استفاده از آن ها به روند کار سرعت می بخشد.

۱۰- در رویدادها مدام فیلم نگیرید. از لحظاتی که با دوستان و خانواده دارید لذت ببرید و تنها یک یادبود برای آینده حفظ کنید به جای اینکه کل لحظات را ضبط کنید.

 

۱۱- به یاد داشته باشید که شایعه چگونه به سادگی می تواند برای فرد اشتباهی ارسال شود.

۱۲- اگر از هدفون استفاده می کنید به این دلیل نیست که به این معنی نیست که می توانید از آداب و رسوم اجتماعی جدا شوید. به عنوان مثال، اگر شما به طور تصادفی وارد حریم خصوصی فردی شدید، از او عذر خواهی کنید.

۱۳- کتاب و یا وسیله ای را به کسی قرض ندهید مگر این که خودش درخواست کند. احتمالا بیش از حد مشغولند که بخواهند درخواست چیزی کنند. شما هم به دلیل اینکه از آن قدردانی نمی کنند و یا حتی موفق به بازگشت آن نمی شوند، ناراحت خواهید شد.

۱۴- برای مهمانی یا رویدادی قول رفتن ندهید سپس زیرش بزنید. چنین کاری اگر بکنید علاوه بر اینکه فردی بی ادب طلقی می شوید باعث از بین رفتن هزینه های میزبان هم خواهید شد.

۱۵- در مکان های عمومی مانند اتوبوس یا مترو با تلفن همراهتان صحبت نکنید.

۱۶- دست خالی به مهمانی نروید مگر اینکه از شما خواسته باشند که چیزی نبرید.

 

۱۷- در هنگام رانندگی همیشه از راهنما استفاده کنید.

۱۸- رژیم غذایی خودتان را به دیگران تحمیل نکنید.

۱۹- اگر فرزندانتان برای بازی به خانه دوستانشان دعوت شدند، در آن جا نباید خراب کاری کند و در آخر خانه را که به هم ریخته اند تمیز کنند.

منبع: هنرفردی

صبظرشب
Close